Skip to content

Czy moje dziecko powinno celebrować Halloween?

Każdy chrześcijański rodzic musi się zmierzyć z odpowiedzią na pytanie – czy to, co się pojawia na jego drodze w kwestii Halloween jest zgodne z jego wartościami, czy nie? Czy brać udział w Halloween, czy nie? Odpowiedzi na te pytania prowadzą do kolejnego pytania – czy warto uczyć swoje dziecko, że Halloween nie jest świętem chrześcijańskim?

Skąd się wzięło Halloween?

Halloween ma swoje korzenie w czarnej magii i starych, pogańskich obyczajach, w których obchodzono tak zwany festiwal śmierci.

Jak to jest w dzisiejszych czasach?

Jako chrześcijanie, idący przez życie z Bogiem, powinniśmy pamiętać, że “Bóg jest światłością” i nie ma On nic wspólnego z ciemnością. Można sobie Halloween tłumaczyć w różny sposób, ale zawsze należy pamiętać, że jego korzenie nie mają nic wspólnego z Bogiem i naszą wiarą.

A jeśli zachowamy środki ostrożności?

Można powiedzieć, że jeśli dziecko nie przebiera się w przebrania symbolizujące śmierć, to nie ma w tym nic złego. Prawdopodobnie będziemy nie raz słyszeć, że to tylko zabawa, że przecież dzieci potrzebują takiej fajnej rozrywki, że przecież stroje księżniczek i postacie z bajek wyglądają tak niewinnie i pięknie jednocześnie, że w większości reprezentują pozytywne cechy bohaterów. Że ostatecznie nie możemy tego zrobić własnemu dziecku, które poczuje się pominięte w swoim środowisku rówieśników…. Argumentów za celebrowaniem jest wiele, a co jest przeciwko? Przeciwko braniu udziału w Halloween jest nasza wiara. Jeśli chcemy przejść przez życie w otoczeniu Bożego światła, nie możemy zgadzać się na odstępstwa, a tym bardziej uczyć nasze dzieci, że nasze wartości chrześcijańskie można czasami odstawić w zapomnienie. Gdy będziemy tak robić, to jakby zakładamy, że pokażemy naszym dzieciom tylko te “ładne” strony ciemności. Zgoda na uczestnictwo w tym wydarzeniu, nawet w ładnym stroju, jest w dalszym ciągu przyzwoleniem na “ciemność” w naszym życiu. Nasze dzieci potrzebują naszego prowadzenia i cierpliwego wysłuchania. Potrzebują przewodnika, który wie, co jest dla nich najważniejsze. Czy podejmujesz się bycia przewodnikiem dla swojego dziecka?


Jakie są Twoje własne odczucia dotyczące Halloween?

Tylko wtedy, gdy poznamy z całą pewnością, jak bardzo nasze własne zdanie o Halloween jest ugruntowane, możemy działać dalej. Odpowiedz sobie najpierw na pytanie – co Ty, jako rodzic czujesz w tym temacie? Czy  pojawiał się w Tobie jakikolwiek opór przed Halloween? A może już wcześniej nie wszystko na temat Halloween było dla Ciebie jasne, ale nie było czasu, ani sprzyjających okoliczności, aby się tym bliżej zainteresować. Jaki argument za wyrażeniem zgody na Halloween zwykle przeważał?  Czy Twoja wiara zachęca cię do wprowadzenia swojego dziecka w świat Bożych wartości? Pamiętaj, że twoje dziecko Cię uważnie obserwuje i widzi, czy to, w co wierzysz (i chcesz, aby ono wierzyło), jest naprawdę Twoją wartością. To, co twoje dziecko słyszy, to co ogląda i to w jaki sposób z Tobą rozmawia – mają ogromne znaczenie dla kształtowania się jego wartości.
Jeśli Twoja decyzja jest mocna, teraz jest czas na rozmowę z dzieckiem.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

To nie będzie łatwa rozmowa, bo w opinii dziecka bardzo często wygląda tak, jakbyśmy chcieli mu zabrać wielką radość i przyjemne spędzenie czasu.
Nie mów dziecku o pogańskiej stronie Halloween. Zapytaj raczej jakiego jest wyznania i w kogo wierzy? Zapytaj o zdanie dziecka – czy to, co się dzieje na Halloween pochodzi od Boga? To samo odnośnie większości przebrań i dekoracji. Zadawaj dziecku pytania i pozwól mu samodzielnie znaleźć odpowiedź. Możesz powiedzieć: “My jesteśmy Katolikami, czy myślisz, że Pan Bóg chciałby aby nasze domy miały dekoracje, których z pewnością nie ma w domu u Boga”? A jeśli dziecko zapyta, czy  może założyć ładne przebranie, możesz odpowiedzieć: “Tego święta nie wymyślił Pan Bóg i dlatego wiele osób zakłada stroje, których Katolicy nie zakładają. Czy myślisz że chcemy akceptować święto, które nie zostało wymyślone przez Boga? Czy przebranie które Tobie będzie się podobać, możesz założyć z innej okazji? Tylko dzięki tego typu rozmowom dziecko może zmienić zdanie na temat celebracji Halloween. Jeśli będziesz zabraniać siłą, dziecko będzie się buntować i tym bardziej będzie chciało brać udział w tym wydarzeniu.


Co jeszcze można zrobić?

Nie zostawiaj dziecka z propozycją, że nie będzie uczestniczyć w Halloween. Pomyśl wcześniej, co możesz mu zaproponować w zamian. Być może dobrym rozwiązaniem będzie inna forma rozrywki? A może pomyślisz o Balu Wszystkich Świętych? Na takim balu dzieci też mogą się przebrać, tyle że stroje są strojami świętych. Jeśli w twojej okolicy nie ma takich propozycji dla dzieci, to może pomyślisz o zorganizowaniu czegoś takiego?
Pomyśl także o tym, w jaki sposób twoje dziecko powinno reagować, gdy rówieśnicy będą go pytać o przebranie na Halloween i wspólne zbieranie słodyczy. Pomóż mu wcześniej znaleźć odpowiednie słowa, aby nie musiało mówić z zaskoczenia. Naucz dziecko na przykład takich zdań: ” Moja rodzina nie celebruje Halloween”, “Moja rodzina ma inne plany na Halloween”, “My świętujemy jesień w inny sposób – jedziemy na farmę i zbieramy jabłka, a potem pieczemy ciasto z jabłkami”.

Na zakończenie

Pamiętaj, że jako rodzic masz decydujące zdanie na temat Halloween. Ale jeśli nie czujesz,  że jest to coś, o co warto walczyć – to nie zaczynaj wprowadzać zmian w swojej rodzinie. Być może lepiej nie robić nic, niż powiedzieć, że w tym roku będzie inaczej, a pod wpływem nacisku dziecka zmienić zdanie. Wtedy pokazujesz, że tak naprawdę nie masz pewności co jest dobre, a co złe i ostatecznie pozwalasz dziecku działać wbrew temu co było zapowiedziane wcześniej. 

Jeśli masz pewność że chcesz wprowadzić zmiany – to działaj. Pamiętaj, że Twoje dziecko Ciebie potrzebuje. Potrzebuje twojej siły i Twojej odwagi. Nawet jeśli inni ludzie będą z uśmiechem mówić, że przecież to tylko zabawa, że dziecko potrzebuje tych przebrań i zbierania cukierków, że przecież nic złego się nie stanie – ty musisz wiedzieć, że tego chcesz. Pamiętaj, aby zawsze rozmawiać z dzieckiem (a także z innymi dorosłymi) w duchu przyjaźni i zrozumienia, bo tylko wtedy możesz coś osiągnąć. Nie pokazuj złości czy lekceważenia dla tych osób, którzy celebrują Halloween. Jeśli będziesz pokazywać Boże światło, które masz w sobie, to inni ludzie będą w stanie bardziej to zrozumieć. A być może zainspirujesz swoim postępowaniem także innych, do zrobienia tego samego. Powodzenia!

Ten artykuł został napisany przez: Daria Żarczyńska 

Katolicka Poradnia Rodzinna w USA

Napisz do nas: poradnia@dakasta.com